Релігійна безпека

Невинна начебто подія - візит в секту з цікавості - найчастіше швидко перетворює життя людини в екстремальну ситуацію. Прекрасно відпрацьована методика управління людиною призводить його до втрати волі і повну зміну інтересів. Вийти з секти неймовірно складно, дуже часто такі спроби закінчувалися самогубствами або психічними захворюваннями. Вважається, що час, відведений для того, щоб встигнути піти - близько півроку. Але, як і в захисті від більшості інших небезпек, кращими заходами тут можна вважати профілактичні.Як захистити свою волю і майно від сект?

Чи не ризикуючи давати поради в такому спеціальному питанні, пропоную скорочений виклад техніки релігійної безпеки, запропонованої деканом Православного університету дияконом о. Андрієм (Кураєвим). Зрозуміло, поради звернені в першу чергу до православному читачеві, але багато що тут корисно для представника будь-якої іншої світової релігії.

ПРАВИЛО ПЕРШЕ. Назавжди запам'ятати, що духовність - слово двуликое. Висоцький співав: "не все те, що зверху - від бога". Не все те, що говорить про духовність, веде до Бога. Не всі релігійні шляху призводять до добра.

ПРАВИЛО ДРУГЕ. Якщо ви ще не знайшли в собі рішучості або внутрішнього досвіду, необхідних для входження в серйозну релігійне життя - все ж зробіть свій вибір. (Наприклад - "Якщо я прийду до віри, то це буде Православ'я" або "Я буду мусульманином", "Я буду католиком"). Відразу при цьому скажіть собі, у що ви вірити не хочете. Може пройти не один десяток років, але якщо ви, наприклад, вирішили (навіть не через богословських аргументів, а просто в силу сімейної або національної традиції), що ви будете православним, всі ці майбутні роки ви зможете захистити себе від нав'язливих пропозицій сектантів .

ПРАВИЛО ТРЕТЄ. Якщо з вами говорять про віру, відразу просите свого співрозмовника чітко представитися. Чи не задовольняйтеся назвою (типу - Церква Христа, Церква об'єднання, Нова Свята Русь і т.д.). Якщо перед вами "просто християнин" - просите чітко висловити своє ставлення до Православ'я, ікон. Так ви захистите свою свободу вибору і уникнете прямого обману: дуже багато проповідники якраз хочуть, щоб спочатку ви і не помітили, що вам пропонують відректися від традиційної віри свого народу.

ПРАВИЛО ЧЕТВЕРТЕ. Сектанти часто прикриваються світськими назвами та цілями. Будьте особливо уважні, якщо вас запрошують на БЕЗКОШТОВНІ курси англійської мови: дуже ймовірно, що вам будуть просто читати по-англійськи біблію або книгу Мормона. Інша улюблене прикриття - "екологічні форуми", школи спілкування, семінари по духовного самовдосконалення і т.д. Окультизм Штейнера, наприклад, називає себе гуманітарних рухом "Новий акрополь", а секта Муна (що називається, до речі і зараз - "Асоціація Святого Духа за об'єднання світового християнства" - хоча спеціальна комісія Національної ради церков США ще в 1975 році зробила висновок, що вчення Муна не має відношення до християнства) любила організовувати педагогічні семінари.

ПРАВИЛО П'ЯТЕ. При розмові з проповідником намагайтеся з'ясувати не тільки те, що є спільного у його віри з іншими конфесіями, а й відмінності. Якщо розходження незначні (проповідник може це сказати), то навіщо через них відділятися від усієї Церкви? Пам'ятайте французьку приказку "Диявол ховається в дрібницях".

ПРАВИЛО ШОСТЕ. Вислухати не тільки одну сторону, якщо аргументи якогось проповідника здалися вам переконливими. Коли Вам говорять, що біблія забороняє писати ікони і молитися за померлих батьків, знайдіть священика або людини, обізнаної в основах православного богослов'я. Не покладайтеся на неповні знання.

ПРАВИЛО СЬОМЕ. Не судіть про тієї чи іншої конфесії тільки з розповідей про недоліки її служителів. Порівнюйте не гріх людей, а основи віровчень.

ПРАВИЛО ВОСЬМА. Чи не вважайте розмова про доктринальних відмінностях проявом "релігійного фанатизму" або "нетерпимості". Чи не здасться ж вам носієм тоталітарної свідомості філософ, що роз'яснюють, ніж вчення Канта відрізняється від філософії Ніцше.

ПРАВИЛО ДЕВ'ЯТА. Коли вам будуть говорити, що Учитель такий-то знайшов шлях до об'єднання всіх релігій, зверніть увагу на те дивна обставина, що проповідуючи об'єднання, людей чомусь ведуть перш за все до відокремлення і поділу. Вмійте помічати приховану мету - вирвати вас зі звичної релігійного середовища.

ПРАВИЛО ДЕСЯТЕ. Визнайте за кожною релігійною громадою право самій визначати свої власні кордони. Якщо Папа Римський оголосить якесь вчення виходять за рамки католицтва, що не вважайте, що ви краще знаєте католицтво, ніж Папа і не беріться з ним сперечатися. Якщо православні богослови не згодні з якимось вченням Римського Папи, повірте, що і у них є право визначати, що узгоджується, а що є несумісним з Православ'ям.

ПРАВИЛО ОДИНАДЦЯТЕ. Будьте просто тверезі. Не піддавайтеся ефекту натовпу. Чи не спитайте психічний наснагу, природне при великих зборах з музикою і енергійною промовою, з таїнством входження Христа в святиню людського серця. Якщо ви потрапили на збори сектантів, то хоча б не виходьте у відповідь на їх фінальний заклик до сцени для прийняття їх "хрещення" - наслідки будуть більш серйозними, ніж це може здатися в залі, повному ентузіастів. Не поспішайте давати свій телефон і адресу несподіваним "друзям".

Кiлькiсть переглядiв: 0