Легкозаймисті речовини в побуті

У кожному будинку є запас хімічних засобів різного призначення: від клею до прального порошку. Всі вони, безумовно, незамінні помічники в побуті, але при неправильному зберіганні можуть представляти серйозну небезпеку. В останні роки, в зв’язку із широким розповсюдженням різноманітних хімічних речовин у побуті (серед яких немало і легкозаймистих), почастішали випадки виникнення пожеж, пов’язаних із невмілим поводженням з побутовою хімією. При використанні легкозаймистих речовин дотримуйтесь наступних правил:
• Перед використанням будь-якого засобу необхідно уважно вивчити інструкцію щодо його застосування і рекомендації з правил безпечного поводження з речовиною.
• Не слід зберігати в будинку невідомі речовини, а також будь-які банки або упаковки, написи на яких не відповідають вмісту.
• Навіть якщо хімікату залишилося на денці, не переливайте його в меншу тару від іншого препарату. Ваша упевненість, що ви точно пам'ятаєте, який саме засіб зберігається в тій або іншій банці, може виявитися помилковою і дорого коштувати вам та вашим близьким. Всі хімікати треба зберігати окремо від харчових продуктів, щоб повністю виключити можливість отруєння.
• Небезпечно тримати в квартирі легкозаймисті речовини (такі як ацетон або бензин) у великих кількостях. Для виведення плям досить флакона об'ємом в 10-20 мл.
• У квартирах і житлових кімнатах допускається зберігання не більше 10л фарби, лаків, бензину, гасу або інших легкозаймистих і горючих рідин. До того ж зберігання цих речовин не допускається на балконах і лоджіях. У всіх випадках забороняється зберігання речовин невідомого складу.
• Не потрібно сушити білизну над газовою плитою і розігрівати на плиті вогненебезпечні рідини (лаки, фарби).

Засоби побутової хімії - джерела небезпеки. Токсичні речовини

В побуті ми широко використовуємо різноманітні засоби побутової хімії, які значно полегшують домашню роботу, разом з тим вони можуть становити потенційну небезпеку для нашого здоров'я і навіть життя.
Як правило, препарати побутової хімії класифікуються таким чином:
▪ миючі засоби і засоби для вибілювання, підсинювання та підкрохмалювання;
▪ засоби для чищення та полірування;
▪ засоби для виведення плям;
▪ дезінфікуючі препарати і засоби для боротьби з побутовими комахами та гризунами;
▪ лакофарбовані та склеювальні матеріали;
▪ інші препарати побутової хімії.
Так засоби для виведення плям, іржі, зняття накипу переважно містять мурашину, соляну, щавелеву кислоти, які можуть викликати опіки та ураження печінки, нирок, легень при потраплянні в організм. До складу багатьох засобів для прання та відбілювання входять розчини лугів. Засоби для миття віконного скла, кахлі, умивальніків, унітазів містять розчин аміаку, який уражає слизові оболонки очей і дихальних шляхів. До складу багатьох лаків та фарб входять нітросполуки, які негативно впливають, насамперед, на печінку. Засоби для чищення та полірування, як правило, мають органічну основу, яка випаровується в повітря приміщення.
Предмети особистої гігієни, включаючи косметику, лак для волосся, дезодоранти, лаки для нігтів, їх розчинники містять широкий спектр летких речовин і твердих частинок, а багато з них містить також пропелени аерозолів (хлоровані фторвуглецеві сполуки, закис азоту, хлорметил, бутан).
Однак не завжди можна зробити висновок про величину ризику для здоров'я, що його створюють ті чи інші засоби побутової хімії, з огляду на велику кількість компонентів, які наявні в цих товарах та можливості їх використання в різних цілях. Шкідливі наслідки для здоров'я можуть з'явитися через декілька років після впливу.

Основні правила безпеки в побуті:

• Всі засоби побутової хімії, навіть звичайний пральний порошок чи сода, повинні зберігатись таким чином, щоб до них не могли дістатися діти. Ці засоби необхідно обов'язково зберігати окремо від будь-яких харчових продуктів.
  • Всі хімічні речовини, що зберігаються в будинку чи квартирі повинні бути у відповідних ємкостях з чіткими написами. Не варто зберігати в квартирі невідомі хімічні речовини, або такі, у яких вийшов термін використання. Засоби, що містять в значних кількостях агресивні хімічні речовини (кислоти, луги тощо) повинні щільно закриватися і мати етикетку. При роботі з ними потрібно надягати гумові рукавички, захисні окуляри, халати, а після закінчення роботи необхідно добре вимити теплою водою з милом і рукавички, і руки.
  • Засоби, небезпечні в пожежному відношенні (бензин, ацетон, гас, деякі засоби для виведення плям та ін.) повинні стояти в щільно закритих ємкостях, бажано в таких, що не б'ються, подалі від джерел тепла та вогню.
  • При роботі з пожежонебезпечними засобами забороняється палити цигарки, запалювати сірники, включати електронагрівальні прилади. Найбільш небезпечні випари горючих та легкозаймистих рідин. Тому краще всього працювати з такими речовинами (бензин, ацетон) на повітрі, поза помешканням.
  • Перед тим, як застосовувати будь-який засіб, необхідно уважно прочитати всі вимоги та рекомендації, наведені на упаковці чи в інструкції щодо використання і суворо дотримуватися їх (особливо ретельно – при роботі з отрутохімікатами). Хімічні засоби необхідно застосовувати лише в таких кількостях, які вказані в інструкції.
  • Не можна нахилятися низько над ємкостями з хімічними речовинами (а тим більше нюхати їх, сильно втягуючи повітря) та над рідиною, що кипить, особливо при вливанні в неї нової порції рідини чи всипання порошку. Гарячі рідини не можна виливати в скляний посуд.
  • Правила безпеки стосуються і аерозольних балончиків. Вони повинні зберігатися у вертикальному положенні, подалі від джерел тепла. При розпиленні з балончика не можна палити, запалювати газові горілки. Балончики ні в якому випадку не можна давати дітям. Їх не можна розбирати і не рекомендується викидати до повного використання вмістимої речовини.